Ljepota
PREPLANULA PUT

Sunčanje u solariju: Sve što trebaš znati prije odlaska u solarij

Sunčanje u solariju: Sve što trebaš znati prije odlaska u solarij
Tamnjenje u solariju ima brojne prednosti, ali i nedostatke. Na jednom mjestu otkrivamo sve što trebaš znati prije nego se odlučiš za sunčanje u solariju

Sunčanje u solariju mnogima je brz način da dobiju preplanuli ten, osobito uoči ljeta ili posebnih prigoda. Ako se pitaš kako brzo potamniti u solariju, ključno je kombinirati odgovarajuću njegu kože i postepeno izlaganje. Prilikom prvog odlaska u solarij, preporučuje se kratko izlaganje – obično od 5 do 7 minuta – kako bi koža imala vremena prilagoditi se UV zrakama. Važno je koristiti posebno formulirane kreme za solarij koje pospješuju tamnjenje i istovremeno štite kožu.

Koliko često se smije u solarij?

Što se tiče pitanja koliko minuta u solariju je optimalno, to ovisi o tipu kože – osobe svjetlije puti trebale bi ostati kraće, dok one s tamnijim tenom mogu postupno povećavati trajanje do najviše 15 minuta po sesiji. Kada se postigne željena nijansa, dovoljno je ići u solarij jednom tjedno ili svakih desetak dana kako bi se održala boja, ali bez pretjerivanja – prečesto sunčanje može uzrokovati prerano starenje kože i druge neželjene posljedice.

Iako solariji mogu pružiti brzu i kontroliranu boju kože, važno je razumjeti sve prednosti i nedostatke ove prakse kako bi se donijela ispravna odluka.

Sunčanje u solariju: Sve što trebaš znati prije odlaska u solarij

Sunčanje u solariju

Solarij funkcionira tako da emitira UV-A i UV-B zrake, prirodne komponente sunčeve svjetlosti. Ove UV-A i UV-B zrake zatim pospješuju proizvodnju melanina, spoja koji koži daje preplanulu boju, a tipičan tretman obično traje između 15 i 20 minuta.

Osim korištenja u kozmetičke svrhe, vjeruje se da tretmani u solariju imaju i neke zdravstvene prednosti. Međutim, postoji i nekoliko opravdanih zabrinutosti u vezi s njihovom upotrebom, jer je poznato da izlaganje UV zračenju može ozbiljno oštetiti kožu, pa i dovesti do melanoma.

Prednosti sunčanja u solariju

U nastavku smo izdvojile nekoliko prednosti i nedostataka tamnjenja u solariju, ali i na što moraš pripaziti ako prvi puta ideš u solarij.

Pomaže da postigneš preplanuli ten

Izlaganje sunčevoj svjetlosti – prirodnoj ili umjetnoj – ključ je za sjajan izgled preplanule kože, a "zdrava" preplanulost nešto je što većina žena želi postići. A s obzirom na to da u nekim zemljama svijeta vrijeme ne dopušta ljudima da izlažu svoju kožu sunčevim zrakama, oni se odlučuju za solarij, koji oponaša UV zračenje sunca i daje tijelu zlatnu preplanulost.

Opskrbljuje tijelo vitaminom D

Sunce i UV zračenje ima i dobrih strana jer pomaže tijelu da sintetizira vitamin D. U nedostatku UV zračenja, ovaj proces se zaustavlja i tijelo ne proizvodi potrebnu količinu vitamina D, koji održava gustoću kostiju i zdravlje zuba, važna je komponenta u normalnom radu mozga, živčanog i imunološkog sustava, a uključen je i u ekspresiju gena koji reguliraju rast stanica raka.

Koristi se u liječenju određenih kožnih stanja

Pokazalo se da izlaganje UV zračenju u kombinaciji s medicinskim tretmanom može pomoći u liječenju nekoliko kožnih stanja kao što su akne, psorijaza, atopijski dermatitis i vitiligo. Ovaj tretman, nazvan fototerapija, izvorno se odvijao u ordinacijama dermatologa. Međutim, sve veći broj ljudi radije se okreće solariju kao održivoj alternativi zbog njegove pristupačnosti.

Sunčanje u solariju: Sve što trebaš znati prije odlaska u solarij

Nedostaci sunčanja u solariju

Iako mogu pružiti brzi ten i osjećaj opuštanja, sunčanje u solariju nosi i određene rizike.

Pretjerano izlaganje UV zrakama

Solariji proizvode isto zračenje kao i sunce, ako ne i veće, zbog čega moraš poduzeti slične mjere opreza kao kada se sunčaš na plaži. Procjenjuje se da UVA zrake pridonose oko 10-20% karcinogenosti sunčevih UV zraka, a doze UVA zraka emitirane u solarijima su 2 do 3 puta veće nego kod sunčevog svjetla.

Prerano starenje kože

Prekomjerno izlaganje UV zračenju povezano je s preranim starenjem kože, što joj daje grub i naboran izgled. To je zbog štetnog djelovanja UVA zraka, koje prodiru u dublje dijelove kože i oštećuju strukturu kolagenih i elastičnih vlakana. Zbog njihova oštećenja dolazi do gubitka gipkosti i elastičnosti kože, uz postupno razvijanje naborane kože.

Povećan rizik od melanoma

Zbog različitih oštećenja na razini DNA kao posljedica dugotrajnog izlaganja UV svjetlu mogu nastati i karcinomi kože. Bilo je studija koje su povezivale porast incidencije melanoma, vrste raka kože, s povećanom upotrebom solarija.

Prvi odlazak u solarij - sve što trebaš znati

Ako si se odlučila za prvi odlazak u solarij jer nemaš mogućnost potamniti s prirodnim izlaganjem suncu, nekoliko je stvari koje moraš imati na umu. Prvo, vrlo je važno koristiti solarij u kojemu je osoblje profesionalno i dobro zna raditi svoj posao, jer osoblje mora procijeniti tvoj tip kože i na temelju toga savjetovati te koliko dugo možeš ostati u solariju bez da pocrveniš.

Druga stvar koju treba imati na umu je da se prije odlaska u solarij istuširaš i napraviš piling kako bi uklonila odumrle stanice kože i ravnomjerno potamnila. Važno je i koristiti losion za tamnjenje visoke kvalitete, proizveden posebno za solarij, kao i koristiti kreme ili losione za produljenje boje nakon tretmana u solariju, želiš li što dulje zadržati boju.

Treće, prilikom prvih nekoliko odlazaka, nemoj koristiti solarij više od 5 do 7 minuta, obavezno zaštiti oči i nosi naočale za solarij i pričekaj minimalno 3 dana prije ponovnog odlaska u solarij.

Sunčanje u solariju: Sve što trebaš znati prije odlaska u solarij

Ako se odlučiš za sunčanje u solariju, slijedi ove savjete kako bi smanjila rizike:

  • Konzultiraj se s dermatologom - Prije početka korištenja solarija, posavjetuj se s dermatologom, osobito ako imaš svijetlu kožu ili povijest raka kože u obitelji.
  • Koristi zaštitne naočale - Uvijek nosi zaštitne naočale kako bi zaštitila oči od štetnih UV zraka.
  • Ograniči vrijeme izlaganja -Pridržavaj se preporučenog vremena izlaganja i ne pretjeruj s korištenjem solarija.
  • Koristi kreme za sunčanje - Nanesi kremu za sunčanje koja je prikladna za korištenje u solariju kako bi dodatno zaštitila kožu.
  • Praćenje promjena na koži - Redovito pregledavaj kožu na znakove promjena ili oštećenja i odmah se obrati liječniku ako primijetiš bilo kakve sumnjive promjene.

 

Iz naše mreže
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx