Trudnoća i majčinstvo
Trudnoća i majčinstvo

Mačke pomažu djeci s autizmom u socijalnoj interakciji

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Istraživanja o pozitivnim utjecajima kućnih ljubimaca, prije svega pasa i mačaka na zdravlje i dobrobit njihovih vlasnika, relativno su novijeg datuma.

Svi znamo da se dobro osjećamo u društvu svojih krznenih ljubimaca i na temelju svakodnevnih iskustva zaključujemo da nam pomažu osjećati se bolje. No istraživanja na tom polju pokušavaju ići korak dalje te otkriti na koji način suživot s psom ili mačkom može pomoći djeci i odraslima s određenim psihofizičkim problemima ili poremećajima.

Nakon početnih pozitivnih pokazatelja utjecaja mačaka na djecu s autizmom, centar za istraživanje interakcija ljudi i životinja MU Research Center for Human-Animal Interaction skuplja sredstva za projekt Feline Friends (u slobodnom prijevodu Mačji prijatelji), a koji bi trebalo otkriti benefite udomljavanja mačaka u obitelji u kojima živi dijete s autizmom.

Do sad je poznato da autistična djeca koja žive s kućnim ljubimcem imaju bolje socijalne vještine. To je potvrdilo istraživanje znanstvenice Gretchen Carlisle iz 2015. godine. Cilj njezina novog projekta Feline Friends, je pomoći roditeljima da se o udomljavanju kućnog ljubimca za svoje dijete s autizmom odluče na temelju dokazanih činjenica. Da donesu pravu odluku, nakon što su se dobro informirali o svim plusevima i minusima.

Zašto mačke, a ne psi?

Psi su se pokazali kao veliki tješitelji djece s emocionalnim problemima, dobri slušači i prijatelji. Koriste se u mnogim terapijama i to vrlo uspješno.

No doktorica Carlisle kaže da pas možda nije najbolji izbor za dijete s autizmom. Neka djeca s poremećajima iz spektra autizma vrlo su osjetljiva na osjetilne podražaje iz okoline. Na primjer, ako pas iznenada zalaje, to može preplašiti dijete s autizmom. Isto tako, psi se vole "unositi u lice", lizati vlasnike po licu, skakati na njih i slično. Sve to može biti malo previše za dijete s autizmom.

S druge strane, mace su puno nježnije i suptilnije u interakciji s vlasnicima. Opreznije pristupaju, ne nameću se, vole slušati s pristojne udaljenosti, ali se vole i maziti. Vole ljudski dodir i znaju vratiti ljubav i pažnju.

Mačke se također razlikuju karakterno. Koju izabrati?

Bolji poznavatelji mačaka znaju da se mačke itekako razlikuju karakterno. Neke su strpljivije, maznije i ljenije. Druge u aktivnije, glasnije, znatiželjnije. Ono što najviše brine roditelje koji se odluče udomiti mačku, je nepredvidljivost njihova karaktera. A to je nepoželjno u obiteljima u kojima živi dijete s autizmom.

U obitelj s autizmom poželjno je udomiti smirenu, opuštenu macu koja nije plašljiva i nepovjerljiva prema ljudima. Isto tako, bilo bi dobro da nije pretjerano zaigrana i "divlja", odnosno da voli ljude i druge životinje te da nije prema njima u prvom susretu neprijateljski raspoložena.

Važna je i dob mačke. U studiji će sudjelovati mace starosti od devet mjeseci do tri godine. S devet mjeseci temperament mačke se "izravna", odnosno njezino ponašanje postane predvidljivo. No istovremeno još su uvijek dovoljno mlade da se prilagode novoj okolini i obitelji.

U svakom slučaju, roditelji se unaprijed trebaju upoznati s karakterom mace koju će uzeti u svoj dom, kako bi se najbolje stopio s karakterom, potrebama i ograničenjima djeteta koje ima neki od poremećaja iz spektra autizma, kaže dr. Carlisle.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx